Rekreacja

6 grudnia, 2018

Haki do wspinaczki – co powinniście o nich wiedzieć?

Wspinaczka niejedno ma imię. Zamierzasz spróbować jej wyjątkowo wymagającego rodzaju, jakim jest hakówka? A może chcesz po prostu ulepszyć swoje tradycyjne wspinanie z asekuracją o dodatkowe elementy? W obu tych wypadkach przydadzą ci się haki do wspinaczki. To  właśnie od nich zależy twoje bezpieczeństwo oraz satysfakcja przy pokonywaniu kolejnych ograniczeń. Z naszego artykułu dowiesz się wszystkiego, co jest niezbędne, aby dobrać odpowiednie haki i prawidłowo z nich korzystać. Zapraszamy do lektury wszystkich tych, którzy nie boją się nowych wyzwań.

Dlaczego właśnie haki do wspinaczki, czyli kilka słów o hakówce

 

Hak to kolejny, zaraz obok uprzęży, butów, lin i kasku, element wspinaczkowego „szpeja” bez jakiego nie możemy się obejść „na wysokościach”. Jego głównym zadaniem jest stworzenie punktu asekuracyjnego przy pokonywaniu kolejnych metrów wzwyż. Punkty te tworzymy właśnie za pomocą wbijania w ścianę haków. (O tym jak zrobić to prawidłowo przeczytacie w ostatniej części naszego artykułu). Haki najczęściej wykorzystywane są przy tak zwanej hakówce – rodzaju wspinaczki, jaki opiera się – i to dosłownie – na wykorzystaniu haków jako głównej asekuracji. Znajdziemy je jednak również w klasycznej wspinaczce z własną asekuracją, gdzie służą jako dodatkowe wsparcie przy szczególnie trudnych odcinkach. Gdzie kupować tak ważny sprzęt? Tylko i wyłącznie w profesjonalnych sklepach w rodzaju A5sklep, jakiego ofertę haków do wspinaczki znajdziecie w tym miejscu a5sklep.pl/wspinaczka-haki-mlotki-spity-ringi-c-1_22.html?cPath=1_22. Zanim jednak udamy się do sklepu, warto zorientować się w rodzajach szukanego przez nas sprzętu.

Rodzaje haków

 

Odpowiednie dobranie haków, podobnie jak w przypadku innego sprzętu, ma ogromne znaczenie dla powodzenia naszej wyprawy, a przede wszystkim naszego bezpieczeństwa w czasie wspinania się. Jest to kwestia o jakiej nie wolno nam zapominać. To szczególnie istotne przy hakówce, jaka opiera się na ich użyciu. Nie znaczy to jednak, że przy tradycyjnej wspinaczce haki są mniej ważne. Jeśli już decydujemy się na wspieranie z ich pomocą to musimy być pewni jakości sprzętu. Jak zatem odpowiednio je dobrać?

 

Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę, że nasz wybór powinien zależeć w głównej mierze od rodzaju ściany po jakiej będziemy się wspinać, gdyż każda skała jest inna i posiada swoje cechy szczególne, jakie mogą oddziaływać na wspinaczkę, a także na to, czy łatwo nam będzie wbić w nią haki. Do ich najpopularniejszych rodzajów na rynku należą tak zwane bongi, angle, knifeblade oraz V-ka. Każdy z nich jest dostosowany do innego typu podłóż oraz sposobów spinania, choć znajdziemy pośród nich również bardziej uniwersalne rodzaje. Haki najczęściej wykonane są ze stali, jaka odznacza się wysoką miękkością, co pozwala na ich łatwiejsze mocowanie.

Młotek wspinaczkowy też się przyda

Haki to jeszcze nie wszystko. Nie obejdziemy się również bez młotka wspinaczkowego, za pomocą którego zamontujemy je w ścianie. Hak należy wbijać zawsze w skalną szczelinę. Przed „biciem” oczyszczamy ją z pyłu specjalną końcówką umieszczoną na młotku, po czym zostaje nam tylko dobrze wycelować i uderzyć. Skąd pewność, że hak nie zawiedzie nas w czasie wspinaczki? Możemy łatwo to sprawdzić uderzając w niego młotkiem. Jeśli wydał z siebie czysty dźwięk, a także pozostał nieruchomy to znaczy, że pokonamy kolejny stopień dzielący nas od szczytu..