budownictwo, meble

18 kwietnia, 2024

Jak dbać o drewniane meble? Sprawdzone sposoby!

Ponadczasowe meble z drewna wciąż cieszą się największą popularnością wśród inwestorów, stanowiąc ozdobę różnego rodzaju wnętrz. Niestety, z biegiem lat na ich powierzchniach mogą pojawiać się przebarwienia albo uszkodzenia, które obniżają estetykę. Sprawdź więc, jak dbać o drewniane meble – poniżej znajdziesz wskazówki dedykowane wyrobom w stanie surowym oraz woskowanym!

Jak dbać o drewniane meble w stanie surowym?

W naszym kraju nie brakuje wielbicieli antyków oraz stylu rustykalnego, którzy zamiast nowoczesnych, woskowanych mebli, wybierają te z surowego drewna. Wymagają one jednak specjalnego traktowania oraz stosowania rozwiązań, dzięki którym zminimalizowane zostanie ryzyko ich uszkodzenia i pozostaną piękne na przestrzeni wielu lat.

Jak dbać o drewniane meble o surowej powierzchni? Przede wszystkim wymagają one regularnego, przeprowadzanego przynajmniej raz w miesiącu olejowania. Proces ten jest niezbędny, by utwardzić powierzchnię, a także zabezpieczyć ją przed różnego rodzaju zagrożeniami, na czele z zarysowaniami, przebarwieniami i plamami. Warto wybierać odpowiednie preparaty, dostosowane do konkretnego gatunku drewna – dzięki temu zyskasz pewność, że olejowanie zakończy się powodzeniem, a twoje meble pozostaną estetyczne przez długi czas.

Jak dbać o woskowane meble z drewna?

Mimo niewątpliwej wartości, jaką posiadają meble z drewna surowego, to właśnie te woskowane cieszą się największym zainteresowaniem inwestorów. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest fakt, że nie wymagają tak pieczołowitej pielęgnacji i przez dłuższy czas zachowują swój pierwotny wygląd.

Jak dbać o drewniane meble pokryte woskiem? Wystarczy regularnie przecierać je odpowiednim preparatem czyszczącym i ochronny, np. mleczkiem z dodatkiem wosku. Dzięki temu ich żywotność zostanie zwiększona, a poszczególne elementy wyposażenia będą każdego dnia prezentowały się nad wyraz okazale.

Pamiętaj! Jeżeli chcesz cieszyć się wysoką jakością swoich mebli przez wiele lat, unikaj stawiania na nich gorących oraz mokrych przedmiotów. Mogłyby one uszkodzić warstwę ochronną na powierzchni i tym samym zwiększyć ryzyko uszkodzenia mebla.

Codzienna pielęgnacja mebli z drewna to podstawa!

Używanie raz na jakiś czas specjalistycznych preparatów jest ważne, ale równie istotna okazuje się odpowiednia pielęgnacja na co dzień. Jak dbać o drewniane meble, by ich nie zniszczyć? Przede wszystkim pamiętaj o tym, by na bieżąco usuwać z nich kurz oraz drobne zabrudzenia. Najlepiej robić to suchą, bawełnianą ścierką – unikaj wody, ponieważ meble z drewna zdecydowanie za nią nie przepadają!

Jeżeli inwestujesz w nowe meble, wybieraj te wykonywane z wysokogatunkowego drewna – najlepiej dębu, buka albo sosny. Znajdziesz je w ofercie wielu cenionych na rynku salonów z wyposażeniem wnętrz, jak https://polanomeble.pl/. Pamiętaj, że czasami warto jest zapłacić nieco większą kwotę, ale zyskać pewność, że wyroby pozostaną piękne i funkcjonalne na przestrzeni wielu lat – nawet bez konieczności przeprowadzania specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych.