Bieganie

17 lutego, 2022

Jak rozpocząć bieganie? 5 cennych wskazówek!

Niezależnie od tego, czy Twoim celem jest zrzucenie zbędnych kilogramów, poprawienie kondycji, czy też zdrowszy tryb życia, doskonałym sposobem na osiągnięcie satysfakcjonujących efektów będzie bieganie. Nie wymaga ono dużych inwestycji i jest polecane niemal każdemu – bez względu na wiek czy tryb życia. Tylko jak rozpocząć bieganie? Oto kilka cennych wskazówek, które pomogą Ci w osiągnięciu celu!

Sprawdź, jak skutecznie rozpocząć bieganie!

Bieganie z pozoru wydaje się banalnie proste, jednak w rzeczywistości wymaga odpowiedniego przygotowania oraz techniki. Zwłaszcza, jeżeli jesteś osobą początkującą. Sprawdź 5 sprawdzonych wskazówek dotyczących tego, jak rozpoczac bieganie – dzięki nim unikniesz ryzyka kontuzji i pokochasz tę aktywność!

  1. Odpowiedni strój. Jak zacząć bieganie? Od odpowiedniego przygotowania! Nie obawiaj się jednak dużych wydatków – w większości przypadków wystarczy Ci to, co znajdziesz w swojej szafie. Podstawą są oczywiście odpowiednie buty, które nie będą nadmiernie męczyły stopy i będą przewiewne. Tutaj polecamy zakup specjalnego obuwia sportowego, ponieważ znacząco ułatwi Ci ono treningi i pozwoli uniknąć urazu. Pozostałe elementy garderoby to krótkie spodenki, koszulka i bluza. Najlepiej, jeżeli każdy z tych elementów będzie odprowadzał wilgoć i nie skrępuje Twoich ruchów, co zapewni Ci maksymalny komfort w trakcie treningu.
  2. Rozgrzewka przed bieganiem. Zanim zaczniesz biegać, nie zapomnij o krótkiej, co najmniej kilkunastominutowej rozgrzewce. Przygotuje ona Twój organizm do wysiłku i również minimalizuje ryzyko kontuzji. Wystarczą tu najprostsze ćwiczenia, takie jak pajacyki, wykroki czy wymachy rąk – grunt, aby Twoje mięśnie były odpowiednio przygotowane do większego wysiłku.
  3. Odpowiedni posiłek przed treningiem. Pamiętaj, by nie rozpoczynać treningu z pustym żołądkiem. Z drugiej strony nie możesz go również nadmiernie obciążyć, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie niewielka, bogata w białko i węglowodany przekąska, którą należy spożyć na około 30 minut przed bieganiem. W ten sposób zyskasz więcej sił do treningu.
  4. Prawidłowa technika. Jak rozpocząć bieganie skutecznie? Oczywiście od wyrobienia w sobie odpowiednich nawyków – pamiętaj przede wszystkim, by w trakcie treningu mieć wyprostowane ciało, rozluźnione barki oraz uniesioną i lekko wysuniętą do przodu głowę.
  5. Aplikacja w telefonie. Aby biegać efektywnie i mieć możliwość poprawiania swoich wyników, warto skorzystać ze wsparcia w postaci odpowiedniej aplikacji. Dzięki niej sprawdzisz, ile przebiegłeś, jaki czas uzyskałeś i jak dużo kalorii spaliłeś.

Jak zacząć bieganie? Postaw na wsparcie trenera!

Jeżeli chcesz wiedzieć, jak rozpocząć bieganie, skorzystaj z pomocy doświadczonego trenera. Nauczy Cię on prawidłowej techniki i zapewni niezbędną motywację. Dzięki temu nie zrezygnujesz z treningu po kilku dniach czy tygodniach i będziesz mógł stale poprawiać swoje wyniki. A do tego, być może, tak jak miliony Polaków, pokochasz tę aktywność!