Sport

18 maja, 2017

Jazda na rolkach – porady dla początkujących

Aktywność fizyczna jest coraz popularniejszą formą spędzania wolnego czasu. Ciekawym rozwiązaniem dla urozmaicenia tych chwil jest jazda na rolkach. Jeśli nigdy na nich nie jeździłaś lub jesteś osobą początkującą, to warto abyś zapoznała się z kilkoma poradami, które pomogą Ci w rozpoczęciu tej przygody.

Jak zacząć jazdę na rolkach?

Pierwsza styczność z rolkami nie musi odbyć się przy udziale bólu i siniaków. Jeśli umiesz jeździć na łyżwach, to nie będziesz miał problemu z jazdą na rolkach, jednak nic nie staje na przeszkodzie aby nauczyć się wszystkiego od podstaw. Przede wszystkim, zanim rozpoczniesz naukę, załóż ochraniacze na nadgarstki, łokcie i kolana, a także kask na głowę. Najlepiej będzie, jeśli na pierwszą jazdę wybierzesz miejsce, gdzie nie jeżdżą samochody, a droga jest gładka. Dobrze by było, gdyby w Twoim pobliży znajdowała się osoba, która ma doświadczenie i może Ci pomóc stawiać pierwsze kroki na rolkach.

Ustawienie rolek

Po założeniu rolek na nogi, ustaw jest w kształcie litery V, tak aby pięty były blisko, a palce daleko i lekko zegnij kolana. Jeśli utrzymujesz równowagę, skieruj jedną rolkę do przodu i odepchnij się drugą rolką. Kolejno oderwij drugą stopę od ziemi i przesuń ją do przodu odpychając się pierwszą. Pamiętaj cały czas o ułożeniu stóp w literę V.

Zatrzymywanie się

Jeśli chcesz się zatrzymać, musisz zbliżyć obie rolki do siebie. Następne ugnij delikatnie kolana i przenieś ciężar ciała odrobinę w dół, dzięki czemu zmniejszysz prędkość. Jeśli chcesz szybciej zahamować, możesz użyć hamulca, który znajduję się z tyłu jednej rolki. Żeby to zrobić musisz podnieść jedną stopę delikatnie do przodu i ugiąć kolano aby element hamujący wbił się w ziemie.

Kupno rolek

Jeśli przymierzasz się do kupna, to najlepiej będzie jeśli wcześniej na próbę pożyczyć sprzęt od znajomej osoby. Dzięki temu możesz sprawdzić czy jest to sport dla Ciebie i nie wyrzucisz pieniędzy w błoto. Jeżeli jednak zdecydujesz się na ich kupno to przejrzyj dokładnie fora internetowe i porozmawiaj z osobami z doświadczeniem, na pewno pomogą Ci dobrać odpowiedni sprzęt.