Kruszywo to ma tę ogromną zaletę, że jest produktem całkowicie naturalnym- otrzymuje się je poprzez wypalanie skały ilastej w obrotowych piecach, gdzie temperatura wynosi około 1150 stopni. Sama ta obróbka termiczna sprawia, że ze skały otrzymuje się kruszywo, które jest bardzo lekkie i porowate, ma charakterystyczny, ziemisty kolor i przyjmuje formę nieregularnych w swoim kształcie kulek
Warto także zwrócić uwagę na fakt, że jest to kruszywo niepalne, odporne na wahania temperatury, takie które nie zmienia swojej objętości i nie niszczeje pod wpływem wody. W przypadku keramzytu występuje zjawisko kapilarnego podciągania wilgoci, co bywa procesem pożądanym, ale nie przy każdym jego zastosowaniu. Tam, gdzie nie jest to uważane za zaletę wykorzystuje się kruszywo w wersji dodatkowo impregnowanej. Dodatkowa powłoka ceramiczna sprawia, że keramzyt w ogóle nie nasiąka wodą. Istotną cechą tego kruszywa jest także to, że jest ono całkowicie obojętne biologicznie i mrozoodporny.
Keramzyt do różnych zastosowań
Przedsiębiorstwa, które są wyspecjalizowane w produkcji keramzytu- takie jak Leca® KERAMZYT- oferują to kruszywo w specjalnych liniach produktowych, specjalnie przygotowanych do konkretnych zastosowań. Obok keramzytu budowlanego (np. izolacyjnego o kulkach różnej frakcji) oraz keramzytu ogrodniczego, Leca® KERAMZYT oferuje także specjalny keramzyt geotechniczny. Do czego można go użyć w praktyce?
- Keramzyt geotechniczny wykorzystuje się tam, gdzie grunt nadmiernie osiada. Wymiana części ziemi na keramzyt sprawia, że nasypy w mniejszym stopniu siadają i osypują się. Keramzyt geotechniczny doskonale sprawdzi się także w miejscach, gdzie teren ma w różnych miejscach różną nośność. Dzięki keramzytowi można idealnie wyrównać powierzchnię gruntu.
- Kruszywo to doskonale sprawdza się w roli zasypki i do wykonywania lekkich nasypów. Można go użyć przy zasypkach do instalacji rurowych, które są umieszczone bezpośrednio w gruncie. Sprawdzi się też do nasypów drogowych. Dobrze stabilizuje podłoże i jednocześnie jest lekki.
W przypadku bardzo wielu zastosowań tego kruszywa należy pamiętać o tym, że wymaga ono ubicia i zagęszczenia. Szacuje się, że w celu jego zagęszczenia potrzeba o około 10% więcej kruszywa niż zostało zaplanowane do użycia. Kilku procentowy zapas kruszywa jest więc wymagany przy realizacji tego typu projektów.
Ogromną zaletą keramzytu w przypadku wszystkich jego możliwych zastosowań jest to, że jest naprawdę bardzo trwały, nie poddaje się erozji i nie niszczeje. Jego ogromną zaletą jest odporność na działanie wilgoci i bezpośrednie działanie wody. Ograniczenie zjawiska kapilarnego podciągania wilgoci jest możliwe poprzez dodanie keramzytowym kulkom dodatkowej otoczki ceramicznej.
Zapraszamy https://leca.pl/