Sport

30 marca, 2020

Zima to idealny czas na uprawianie sportu!

Wiele osób uważa, że zima nie jest dobrym czasem na uprawianie sportu. Nie jest to prawda. Zima tymczasem jest bowiem bardzo wdzięcznym okresem, który pozwala na aktywność fizyczną dostępną jedynie, gdy na zewnątrz panuje chłód. Jest wiele sportów, które uprawiać można wyłącznie zimą.

 • Jazda na nartach – to chyba jeden z pierwszych sportów, jakie przychodzą na myśl, gdy zastanawiamy się nad aktywnością w czasie chłodnych dni. Jazdę na nartach można uprawiać na wiele różnych sposobów: zjeżdżając ze stoku, spacerując w biegówkach, próbując swoich sił w slalomie czy skokach. Do jazdy na nartach potrzebny jest przede wszystkim śnieg. Niestety tego roku jest go jak na lekarstwo i poza nielicznymi częściami Polski, białe szaleństwo możliwe jest tylko na sztucznie naśnieżanej nawierzchni. Do uprawiania tego sportu potrzebujemy ciepłej, zimowej odzieży, butów oraz nart. Oddzielną kwestią pozostaje pytanie czy kask jest obowiązkowy. Nie jest to jednoznaczne, jedynie dzieci do 16 roku życia muszą bezsprzecznie i zawsze mieć go na głowie. A jak to wygląda za granicą? Dowiesz się tego z artykułu: https://www.smr-law.at/pl/narty-w-austrii-czy-kaski-narciarskie-obowiazkowe/
 • Jazda na snowboardzie – całkiem podobny sport do jazdy na nartach może z tą różnicą, że nie da się na snowboardzie jeździć po terenie płaskim. Można natomiast wykonywać różnorodne ewolucje. Zestaw do uprawiania tego sportu jest także całkiem podobny do narciarskiego, z tą różnica, że zamiast dwóch cieńszych, na nogi zakładamy jedną grubszą deskę.
 • Jazda na łyżwach – to kolejna aktywność, którą można podjąć zimą. W tym przypadku konieczny jest mróz, który skuje lodem jeziora lub pozwoli utrzymać stworzoną sztucznie, lodową nawierzchnię. Do jazdy na łóżkach nie potrzeba specjalnego stroju. Wystarczy mieć łyżwy. Dla mniej zaawansowanych na pewno przydatne będą też ochraniacze i kask, które uchronią przed urazami i zranieniem.
 • Jazda na sankach – to dość kontrowersyjna dziedzina, niektórzy nie uznają jej bowiem za aktywność fizyczną, z drugiej jednak strony bobsleje są uznawane za sport, ba są nawet dyscypliną olimpijską. Kłopot z sankami jest też taki, że wiele osób uznaje je za rozrywkę dla dzieci. Cóż można tylko powiedzieć, że jeśli ktoś naprawdę lubi zjeżdżać na sankach, to żadne oskarżenia o infantylność mu w tym nie przeszkodzą.

Warto też wspomnieć o tych aktywnościach, które niezależnie od pory roku uprawiane są pod dachem, a zatem nie ma znaczenia pogoda czy temperatura panująca na zewnątrz. Do tej kategorii zaliczają się między innymi:

 • uprawianie fitness’u,
 • gimnastyka,
 • pływanie,
 • piłka halowa,
 • piłka ręczna
 • sporty drużynowe, które można uprawiać w hali: koszykówka, siatkówka
 • i wiele innych.

Jak widać zima i sport idą ze sobą w parze, a każdy kto twierdzi inaczej prawdopodobnie szuka jedynie wymówki dla własnego lenistwa. Nie ma nic złego w tym, że czasem mamy ochotę na odrobinę lenistwa, jednak nie ma powodu, aby w związku z tym szerzyć poglądy, że zima nie jest dobrym czasem na sport, bo w rzeczywistości jest wręcz przeciwnie. Zachęcamy każdego, kto przeczytał tekst do uprawiania zimowych sportów oraz dzielenia się w komentarzach, który z nich lubicie najbardziej.