budownictwo

5 grudnia, 2023

Keramzyt- niesamowite kruszywo o bardzo wielu zastosowaniach

Keramzyt jest materiałem, który wyróżnia się poprzez swój charakterystyczny kolor oraz formę niewielkich, nieregularnych kulek, które są porowate i bardzo lekkie. Ze względu na swoje cechy fizykalne- ma on bardzo wiele zastosowań i jest materiałem, który można nazwać łatwo dostępnym. Bez trudu można go zakupić w postaci workowanej w marketach budowlanych i na składach, a do projektów i inwestycji budowlanych można zamówić go nie tylko jako kruszywo workowane, ale i jako materiał w formie sypkiej bezpośrednio od producenta. Wówczas możemy wybrac keramzyt o dodatkowych właściwościach, pożądanej frakcji lub też materiał odpowiednio przygotowany już do konkretnego zastosowania.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat keramzytu?

Kruszywo keramzytowe jest materiałem naturalnego pochodzenia. Powstaje w wyniku przeprowadzenia procesu wypalania skał ilastych, które są pozyskiwane ze złóż, które znajdują się między innymi na terenie naszego kraju. Proces wypalania pozwala za znaczne zmniejszenie ciężaru tego materiału, przyjmuje on też wówczas swoją charakterystyczną formę nieregularnych kulek.

 

Kruszywo keramzytowe jest materiałem całkowicie niepalnym, które doskonale opiera się działaniu wody i nie niszczeje pod jej wpływem. Sam keramzyt wykazuje zdolność do podciągania wilgoci w swoją własną strukturę, co w zależności od wykorzystania tego kruszywa może być procesem pożądanym lub też nie. Lekka i porowata struktura sprawia, że można wykorzystać to kruszywo wszędzie tam, gdzie nie można użyć cięższych jego zamienników. Keramzyt jest materiałem obojętnym biologicznie, nie reaguje na działanie bakterii, grzybów ani pleśni.

Keramzyt wykorzystuje się na wiele różnych sposobów

1. Pierwszym i najważniejszym zastosowaniem keramzytu jest możliwość użycia go w budowlance. Z jego wykorzystaniem można wykonywać lekkie betony, posadzki, a także można go wykorzystać do wykonania podłóg osadzanych bezpośrednio na gruncie. Doskonale izoluje on posadzkę od zimna oraz wilgoci, jaka może podchodzić z samego gruntu w głąb posadzki.

 

2. Keramzyt może też służyć jako materiał izolacyjny zastępując klasyczny styropian czy wełnę mineralną. Dzięki jego wykorzystaniu można uzyskać bardzo dobre parametry współczynnika przenikania ciepła. Z jego wykorzystaniem można ocieplać podpiwniczenia.

 

3. W końcu, keramzyt ma także swoje zastosowanie w ogrodnictwie. Z jego użyciem wykonamy odwodnienia i drenaże mokrych i ciężkich gruntów, a także przygotujemy podłoża do uprawy roślin.

Keramzyt można zamówić chociażby za pośrednictwem strony- https://leca.pl/produkty/geotechnika/lecar-keramzyt-geotechniczny-810-20-rx/.