motoryzacja

28 sierpnia, 2023

Zamiatarki drogowe podczas pracy- jak funkcjonują w terenie?

Regularna praca zamiatarek drogowych jest potrzebna w każdym mniejszym lub większym mieście. Dzięki systematycznemu oczyszczaniu ulic miasta wyglądają na zadbane i są przyjaznymi miejscami do życia- wizytówką dla wszystkich mieszkańców, a nie tylko dla odwiedzających ich turystów. Do sprzątania przestrzeni miejskiej wykorzystuje się te modele zamiatarek, które są na tyle małe i kompaktowe, że mogą dostać się praktycznie wszędzie. Dzięki temu oczyszczana jest jezdnia, chodniki, pobocza, deptaki, ścieżki rowerowe, przystanki autobusowe i tramwajowe, skwery, a nawet torowiska. Wiele modeli zamiatarek, które są uznawane za kultowe i wręcz niezawodne modele posiada przegubową ramę ułatwiającą wejście maszyny w ciasny skręt na bardzo mocno ograniczonej przestrzeni.

Szybkie i sprawne oczyszczanie ulic

Podstawowym zadaniem, jakie ma przed sobą zamiatarka Beam jest oczyszczanie ulic z wykorzystaniem specjalnych szczotek obrotowych. W zależności od modelu zamiatarki taka szczotka może być jedna, dwie lub nawet trzy. Każdą z nich można sterować tak, aby uzyskać jak najlepsze ułożenie i rozłożenie pracujących szczotek- im większy ich rozstaw tym większą powierzchnię będzie można posprzątać przy jednorazowym przejeździe maszyny w terenie. Przekłada się to na wydajność pracy tej maszyny. Zdarza się, że szczotki są umieszczone tylko na froncie pojazdu, a czasem także z boku lub tylko i wyłącznie z boku bez szczotek frontowych. W zamiatarkach miejskich raczej nie stosuje się osprzętu wleczonego. Pracę zamiatarek na bieżąco kontroluje operator z poziomu swojej kabiny.

W jaki sposób ograniczyć powstawanie kurzu i unoszenie się pyłu?

Podczas zamiatania ulic jest to niemalże nieuniknione. Dlatego też zamiatarka Beam, a także każda inna zamiatarka ma w swoim wnętrzu zbiornik na czystą wodę użytkową między innymi po to, aby szczotki obrotowe podczas swojej pracy mogły być systematycznie zraszane.

 

Czysta woda użytkowa jest też przydatna do wykorzystania w specjalnej myjce ciśnieniowej, która służy do usuwania z dróg zaschniętych plam lub zanieczyszczeń płynnych. Zamiatarki są w stanie poradzić sobie nawet w niektórymi substancjami chemicznymi. W przedsiębiorstwie Terberg Matec Polska można znaleźć najnowsze modele zamiatarek- zarówno modeli kompaktowych jak i dużych i ciężkich maszyn o niesamowitej wydajności. Dzięki odpowiedniemu dobraniu maszyny do ternu, jaki ma posprzątać można w bardzo efektywny sposób oczyszczać miejskie ulice.