meble

30 stycznia, 2024

Styl vintage- i Ty możesz mieć meble w tym stylu w swoim domu!

Pod określeniem „meble w stylu vintage” najczęściej kryją się meble stylizowane, bogato zdobione, które wpisują się z styl klasyczny i po których już na pierwszy rzut oka widać upływ czasu. Do tej kategorii często też wrzuca się meble, które są w jakiś sposób postarzane. Taki efekt osiąga się poprzez wykonywanie przetarć na drewnianej powierzchni, zarysowań i niejako „sztucznych” śladów użytkowania, które miałyby przypominać te, które naturalnie pojawiają się na meblach po latach.

Stylistyka mebli vintage na ogół jest klasyczna. Są to meble bogato zdobione, posiadające liczne linie gięte i ozdobniki, dekoracyjne uchwyty, listwy czy specjalnie wykonane, dekoracyjne nóżki. Mogą to być również meble w stylu prowansalskim, sielskie, swojskie, dodające wnętrzu przytulnego, domowego klimatu. Co ważne- meble w stylu vintage nie muszą być tylko i wyłącznie białe, chociaż wiele propozycji takich właśnie elementów wyposażenia można znaleźć w najnowszych stylizacjach. W jaki sposób można takie meble wprowadzić do swojego wnętrza?

Meble vintage- czy uda się nam kupić takie w sklepach?

Jak więc szybko można się zorientować, meble vintage to po prostu meble, które swój oryginalny wygląd zawdzięczają w dużej mierze upływowi czasu. Co jednak w przypadku, kiedy chcielibyśmy mieć w domu właśnie takie elementy wyposażenia, ale nie dysponujemy żadnymi starociami czy nawet czymś, co moglibyśmy w jakiś sposób postarzyć? Niektórzy decydują się na prace artystyczne z meblami używanymi, trzeba się jednak liczyć z tym, że nie jest to wcale łatwe zadanie, a efekt końcowy nie zawsze może być zadowalający. Mimo tego, w sieci można znaleźć szereg tutoriali, które krok po kroku pokazują, w jaki sposób można takie meble wykonać.

Jeśli jednak zajrzymy na stronę polanomeble.pl, znajdziemy przykłady mebli nowych, które zostały zaprojektowane w duchu stylistyki vintage. Jest to więc najlepszy sposób na to, aby móc urządzić wnętrze w takim klimacie kupując meble nowe, estetycznie wykonane, które będą mogły służyć nam przez lata. Styl vintage można wykorzystać także w bardziej nowoczesnych i współczesnych aranżacjach zestawiając go także z takimi elementami wyposażenia, które nie są vintage, ale które również nam się podobają.

Meble vintage to meble wykonywane z drewna

To właśnie fakt, że meble te są wykonywane z wysokiej jakości surowca sprawia, że są nawet po wielu latach użytkowania dobrze się one prezentują i nadal nadają się do użytku. Drewniane meble starzeją się w sposób, który można określić jako „estetyczny” poprzez przetarcia na rogach i kantach, poprzez zadrapania i rysy na powierzchni drewna czy inne, delikatne uszkodzenia mechaniczne. W taki sposób na powierzchni drewnianego mebla ukazana jest jego historia. Drewniane meble doskonale będą się też poddawały wszelkim procesom renowacji- drewno można szlifować, a także na nowo pokrywać farbą czy olejem. Bez wątpienia są to więc meble na długie lata użytkowania, które nawet jako „stare” ciągle prezentują się bardzo atrakcyjnie. Nie bez przyczyny zawsze ich cena była odrobinę wyższa, ale też jakość ich wykonania jest nieporównywalnie wyższa od jakości popularnych i łatwo dostępnych mebli wykonywanych ze sklejki meblarskiej.