produkcja

10 grudnia, 2023

Rozwiązania dla konkretnych procesów produkcyjnych

Walce oraz wałki to takie elementy maszyn, które mają dość powszechne i uniwersalne zastosowanie. Można je spotkać na halach produkcyjnych firm z bardzo wielu różnych dziedzin przemysłu: tam, gdzie wytwarza się żywność, na magazynach i hurtowniach, w przemyśle motoryzacyjnym, a nawet w przemyśle papierniczym i w drukarstwie. Elementy te standardowo składają się z dwóch podstawowych części. Podstawą każdego wałka jest jego rdzeń, który najczęściej jest wykonywany z metalu o bardzo dobrych parametrach wytrzymałościowych. Tymczasem, najbardziej zewnętrzną częścią wałków są ich powłoki. I tutaj istnieje bardzo wiele różnych rodzajów powłok, które mogą mieć swoje specyficzne właściwości. W jaki sposób wytwarza się te elementy i jak dobiera się rodzaje mieszanek, które tworzą zewnętrzną ich powłokę?

Powłoki gumowe, poliuretanowe oraz metaliczne

Najpopularniejsze rodzaje mieszanek, jakie można skomponować w celu stworzenia wytrzymałej i solidnej powłoki to chociażby te oparte o gumę naturalną bądź syntetyczną, ale można również zastosować elastomery. Oba rozwiązania cieszą się dużą popularnością i pozwalają tworzyć powłoki wręcz idealnie pasujące do rdzenia, które nie pękają i dobrze sprawdzają się w praktyce.

Specyficznym rodzajem powłoki dla walców i wałków są te, które są metaliczne i które natryskuje się w specjalnych kabinach. Odpowiednio dobrane metale są odporne na rdzewienie. Firma Hannecard od lat zajmuje się produkowaniem wałów, walców, wałków oraz tulei na specjalne zamówienie klienta. Dzięki temu mogą powstać rozwiązania idealnie dopasowane do potrzeb produkcyjnych.

Możliwość regeneracji walców oraz wałków

Oprócz produkcji całkowicie nowych elementów- możliwa jest także regeneracja tych wałków, których powłoka uległa częściowemu lub też całkowitemu zużyciu. Przedsiębiorstwo Hannecard wykonuje precyzyjną regenerację tych elementów pozbywając się całej powłoki takiego wałka aż po jego rdzeń. W razie konieczności wykonuje się także szlifowanie powierzchni samego rdzenia tak, aby element ten mógł jak najbardziej ergonomiczne pracować w ruchu obrotowym z dużą prędkością. Firma oferuje pełne doradztwo techniczne, także to związane z odpowiednim doborem rodzaju powłoki, jej składu, twardości i sprężystości oraz jej wymiarów. Wałki zostają poddane regeneracji przez nałożenie nowej mieszanki. Po jej utwardzeniu- mogą z powrotem wrócić do pracy w parku maszynowym działając tak, jak całkowicie nowe produkty. Możliwość regeneracji wałków i walców to szansa na sensowne oszczędności dla firmy.