Sport

14 października, 2019

Rehabilitacja- kiedy może okazać się konieczna?

W sporcie dość często możemy mieć do czynienia z różnego rodzaju kontuzjami, które na pewien czas mogą nawet całkowicie wykluczyć nas z możliwości kontynuowania treningów. Jednakże, wypadkom ulegają nie tylko zawodowi i amatorscy sportowcy, ale i zwykli ludzie. W konsekwencji wypadków mogą pojawić się złamania, stłuczenia, uszkodzenia mięśni, wiązadeł, a także wiele innych urazów, których konsekwencje później przeszkadzają nam w codziennym funkcjonowaniu. Bolesność oraz problemy z poruszaniem się mogą też nasilać się wraz z upływem lat i starzeniem się. W takim przypadku skuteczną formą leczenia może być odpowiednio dobrana rehabilitacja w Krakowie (przykładowo: https://iclb.pl/). Systematyczność brania udziału w takich zajęciach może przyspieszyć cały proces zdrowienia. Ważne, aby rehabilitacja odbywała się pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty.

Różne rodzaje terapii, które naprawdę dają fenomenalne efekty

Zajęcia z fizjoterapeutą mogą mieć różny charakter, a także intensywność, gdyż zależy to głównie od rodzaju problemu, jakiemu zajęcia te mają zaradzić. Specjalne rodzaje rehabilitacji stosowane bezpośrednio po wypadkach, kiedy konieczna może być wczesna lub kompleksowa rehabilitacja, a być może nawet i ciągła, o dużej intensywności, przynajmniej przez pierwsze tygodnie czy miesiące od urazu. Mamy również dostęp do rehabilitacji powszechnej, którą może nam zlecić lekarz pierwszego kontaktu. W ramach zajęć z fizjoterapeutą możemy skorzystać z różnych urządzeń, które powinny w odpowiedni sposób oddziaływać na nasz organizm.

– Leczenie poprzez stosowanie masaży- bardzo często spotykane w sporcie. Odpowiednio dobrany masaż może mieć działanie rozluźniające, może pozwolić pozbyć się napięcia i bolesności mięśni, rozluźnić je i poprawić krążenie.

– Hydroterapia- jest to leczenie, w którym wykorzystuje się oddziaływanie wody na mięśnie całego ciała.

– Kinezyterapia- są to zajęcia ruchowe, które polegają na regularnym wykonywaniu odpowiednio dobranych do problemu ćwiczeń. W niektórych schorzeniach ruch pozwala na szybszy powrót do zdrowia- ćwiczenia muszą jednak być tak dobrane, aby faktycznie leczyły, a nie szkodziły. Podstawą kinezyterapii jest więc dobrze opracowany, indywidualny program ćwiczeń ruchowych. Mogą one być przeprowadzane bezpośrednio pod okiem fizjoterapeuty.

– Leczenie poprzez wykorzystanie pola magnetycznego- polega na różnego rodzaju urazy mechaniczne, a więc złamania, a nawet na reumatyzm. Wytwarzane pole magnetyczne pomaga w leczeniu dolegliwości bólowych i może przyspieszyć cały proces leczenia.