Sport

18 maja, 2017

RowerLove – przygotuj się do sezonu

Pogoda coraz bardziej zachęca Nas do spacerów oraz wycieczek rowerowych. Do tej drugiej aktywności należy się jednak odpowiednio przygotować. Należy sprawdzić przede wszystkim, czy nasz rower ma sprawne hamulce, a także należy wycentrować koła. Jeśli nie czujem się na siłach, możemy oddać rower do sprawdzonego serwisu rowerowego. Oprócz sprawdzenia sprzętu należy przygotować swoją kondycję.

Sprawność fizyczna – przygotuj się na rower

Początek sezonu może być ciężki dla każdego rowerzysty, jeśli przez całą zimę nie uprawiało się sportów. Zanim wsiądziesz na rower, wzmocnij swoją tężyznę i wytrzymałość. Najlepiej jeśli zaczniesz biegać na dworze, a także wykonywać ćwiczenia ogólnorozwojowe, które wzmocnią mięśnie brzucha, a oprócz tego zaczniesz chodzić na siłownie i poprawisz gibkość.

Przygotuj sprzęt

Zanim wyjedziesz na rower, musisz go dokładnie umyć. Nie chodzi tu tylko o względy estetyczne, ale o bezpieczeństwo. Pamiętaj aby dokładnie umyć i wyczyścić trudno dostępne miejsca przy łańcuchu i hamulcach. Dokładnie też wyczyść przerzutki, na których najłatwiej gromadzi się bród. Dodatkowo najlepiej będzie jeśli rozkręcisz przerzutki i dokładnie je wyczyścisz. Kiedy już wyczyścisz swój rower, musisz go dokładnie nasmarować i przede wszystkim skupić się na łańcuchach i przerzutkach. Jeśli czujesz się na siłach, to sam możesz nasmarować także linki, hamulce, piasty i pozostałe części roweru, które tego wymagają. Jeśli jednak nie chcesz ryzykować, to oddaj sprzęt do serwisu, gdzie specjaliści Ci go przygotują.

Pierwsza wycieczka rowerowa

Na pierwszą, krótką przejażdżkę wybierz się do pobliskiego lasu. Musisz na nowo przyzwyczaić się do jazdy na rowerze i lepiej nie planować od razu długiej do pokonania trasy. Pamiętaj, aby nie robić nagłych zrywów i nie decydować się na strome podjazdy. Taki wzmożony wysiłek może być powodem niedotlenienia i kłucia w okolicach serca. Najlepiej jeśli na początek zrobisz około 5-10 km w lekkim tempie i po każdym dniu zrobisz sobie odpoczynek.